Hopp til innhold
FFIs prediksjonsturnering
  • Registrering
  • Om prosjektet
  • Media og publikasjoner
  • Spørsmål og svar
Registrering

ENGLISH

  • Om prosjektet
  • Media og publikasjoner
  • Spørsmål og svar

Spørsmål og svar

Her følger en liste med vanlige spørsmål og svar om FFIs prediksjonsturnering.

Generelt

  • Hva er en prediksjonsturnering?
  • Hvem kan delta?
  • Er jeg anonym?
  • Er det en premie?

Om spørsmålene og svarene

  • Hva slags spørsmål kan jeg få?
  • Hvor kommer spørsmålene fra?
  • Hvordan må spørsmålene formuleres?
  • Hva om jeg ikke kan svare?
  • Hvordan kan jeg se hvordan jeg ligger an?
  • Hvordan måles prediksjonsevnen?
  • Hva er det resultatene fra turneringen ikke sier noe om?

Praktisk informasjon

  • Hvordan behandles personopplysningene mine?
  • Jeg har endret epostadresse. Hvordan får jeg oppdatert den?
  • Jeg har registrert meg, men får ikke tilsendt spørsmål
  • Hvordan melder jeg meg av turneringen?

Generelt

Hva er en prediksjonsturnering?

En prediksjonsturnering er en konkurranse der det er om å gjøre å forutsi (predikere) hva som vil skje i fremtiden. I denne turneringen vil du ikke bare bli bedt om svare på om du tror noe vil skje eller ikke, men å tallfeste hvor sannsynlig du tror det er. For å gjøre det bra må du oppgi høye sannsynligheter til hendelser som skjer og lave sannsynligheter til de som ikke gjør det.

I forkant av det amerikanske presidentvalget kunne du f.eks. ha blitt spurt: «Vil Donald Trump vinne det amerikanske presidentvalget i 2016?». La oss si at du svarte at det var 90 % sannsynlig at Trump kom til å vinne. Trump vant som kjent valget. Du ville da ha fått en bedre score enn en annen som svarte at det var 60 % sannsynlig, selv om dere begge hadde «rett» fordi dere trodde han kom til å vinne.

Hvem kan delta?

Alle som vil kan delta. Turneringen er ikke bare ment for personer som jobber med forsvars- eller sikkerhetspolitikk til daglig. Tvert imot har tidligere studier av «eksperter» vist at formell bakgrunn, som utdanning og tidligere arbeidserfaring, har lite å si for hvor god man er til å predikere. Andre studier har også vist at personer helt uten arbeidserfaring fra forsvars- og sikkerhetspolitikk kan hevde seg blant profesjonelle forsvarseksperter og etterretningsanalytikere med tilgang på gradert informasjon. Derfor er turneringen åpen for absolutt alle som er interessert.

Er jeg anonym?

Ingen navn vil bli offentliggjort, med unntak av de beste deltagerne på et bestemt spørsmål og sammenlagt gjennom turneringen. Hensikten er å hedre de som gjør det bra og motivere andre til å bli bedre. Ved registrering velger du selv om du vil at deltagernavnet ditt skal kunne oppføres på topplister. Ellers publiseres bare grupperesultater der enkeltpersoner ikke identifiseres.

Er det en premie?

Nei, dette er et forskningsprosjekt der det bare deles ut heder og ære. Én gang i året vil vi kåre de beste prognosemakerne innenfor ulike kategorier, som beste sikkerhetspolitiske ekspert, forsvarsekspert, analytiker, teknolog, militære praktiker, sikkerhetspolitisk interesserte amatør og andre grupper. Vinnerne i turneringen som helhet vil også få en diplom som bevis på deres usedvanlige treffsikkerhet.


Om spørsmålene og svarene

Hva slags spørsmål kan jeg få?

Etter at du har registrert deg, vil du få tilsendt en mail med fem spørsmål i begynnelsen av hver måned. Du kan få to typer spørsmål:

  • Ja/nei-spørsmål. Her skal du oppgi hvor sannsynlig du tror det er at svaret blir ja. Eksempel: «Vil JD Vance vinne det amerikanske presidentvalget i 2028?». Du svarer: Ja: 40 %. Det betyr samtidig at du tror det er 60 % sannsynlighet for at Vance ikke vinner valget.
  • Spørsmål med flere alternativer. Her skal du oppgi sannsynligheten til hvert alternativ. Eksempel: «Hvor mange land vil være medlem av NATO i 2030?». Du svarer: 31 land eller færre: 20 %. 32 land (som i dag): 50 %. 33 land eller flere: 30 %. Summen av alle svarene dine må bli 100 %.

Hvor kommer spørsmålene fra?

Spørsmålene i turneringen baseres på temaer som er identifisert av nasjonale og internasjonale eksperter som relevante for utviklingen i Norges strategiske omgivelser. I tillegg baseres de på ulike kilder der forsvars- og sikkerhetspolitiske utviklinger beskrives og diskuteres, inkludert forskningsrapporter og fremtidsstudier, Etterretningstjenestens trusselvurderinger og Forsvarets langtidsplaner.

Hvordan må spørsmålene formuleres?

For at et spørsmål kan være med i turneringen, må det oppfylle to kriterier.

For det første må spørsmålet være falsifiserbart. Det betyr at spørsmålet må formuleres på en måte som gjør det mulig å slå fast om hendelsen skjer eller ikke. Derfor vil det ikke være mulig å ha med spørsmål som: «Vil den fremtidige økonomiske utviklingen i Norge være god eller dårlig?», fordi dette spørsmålet kan tolkes og besvare på ulike måter. Et falsifiserbart spørsmål om norsk økonomisk utvikling kan i stedet være: «Hvor mye vil bruttonasjonalproduktet for fastlands-Norge vokse de neste fem årene?». Det må også spesifiseres hvordan det endelige svaret skal avgjøres, f.eks. basert på SSBs årlige nasjonalregnskap.

For det andre må alle spørsmålene ha en start- og sluttdato. Normalt vil startdatoen være tidspunktet spørsmålet stilles. For spørsmålet om BNP-vekst vil sluttdatoen være fem år etter at spørsmålet blir stilt. Et annet eksempel er: «Vil et norsk F-35-fly avfyre våpen mot et fiendtlig mål i en internasjonal operasjon før 2025?». Hvis ikke spørsmålene avgrenses på denne måten, vil det alltid være mulig at hendelsen kan skje på et senere tidspunkt og dermed ikke være mulig å falsifisere. Tidsperspektivene i denne turneringen vil variere fra noen uker og måneder til flere år.

Hva om jeg ikke kan svare?

Du må ikke svare på alle spørsmålene. Du kan hoppe over et spørsmål ved å trykke videre. Du blir heller ikke diskvalifisert om du ikke svarer på noen spørsmål en bestemt måned. Det er imidlertid en fordel å svare på så mange spørsmål som mulig, hvis du klarer å gjøre det bedre enn halvparten. Da vil du få en bedre sammenlagt score.

Hvordan kan jeg se hvordan jeg ligger an?

Etter at en ny spørsmålsrunde er avsluttet vil alle som har svart få tilsendt en «prediksjonskupong» med alle egne prediksjoner, samt gjennomsnittsestimatet til alle deltagerne som svarte på samme spørsmål. Denne kupongen kan brukes til å huske hva du selv predikerte etter hvert som fremtiden avslører svarene.

Hver gang et spørsmål som du har predikert blir avgjort, vil du få tilsendt en mail der det står hvilken score du fikk og hvilken plass du havnet på. I tillegg vil du få vite hvilken sammenlagt score og plassering du nå har i turneringen som helhet.

I tillegg vil det bli publisert grupperesultater fra både enkeltspørsmål og sammenlagt, slik at du også kan sjekke hvordan gruppene du tilhører gjør det.

Hvordan måles prediksjonsevnen?

Prediksjonsevnen som beregnes i denne turneringen måler to ting:

  • Hvor god du er til å predikere generelt. Dette måles ved hjelp av Brier score, som sier noe om hvor langt unna du er fra å predikere helt riktig. Brier score måles på en skala fra 0 til 2, der lavest mulig score er best. Hvis du predikerer «helt riktig», ved å anslå 100 % sannsynlighet for noe som skjer, får du en score på 0. Hvis du predikerer «helt feil», ved å anslå 100 % sannsynlighet for noe som ikke skjer, får du en score på 2. Hvis du bare gjetter på et ja/nei-spørsmål ved å anslå 50 % sannsynlighet for begge alternativene, får du en Brier score på 0,5. Det betyr at Brier scoren din vil variere mellom 0 og 0,5 hvis du predikerer på «riktig side» av 50/50, mens den vil variere mellom 0,5 og 2 på «feil side». Du straffes dermed hardt for å bomme mye.
  • Hvor god du er til å predikere sammenlignet med andre. Dette måles ved hjelp av Accuracy score, som beregnes ved å trekke medianen av Brier scoren til alle deltagerne på samme spørsmål fra din individuelle Brier score. Det betyr at hvis du får en negativ Accuracy score, predikerte du bedre enn de fleste. Det er denne scoren du vanligvis vil se, og er den du vil få tilsendt på mail etter at et spørsmål er avgjort. Målet er å oppnå lavest mulig Accuracy score.

Over flere spørsmål vil disse målene si noe om din systematiske evne til å forutsi forsvars- og sikkerhetspolitiske utviklinger og hendelser, både objektivt sett og sammenlignet med andre.

Hva er det resultatene fra turneringen ikke kan si noe om?

Prediksjonsevnen som måles i denne turneringen er ikke et mål på generelt kunnskapsnivå. Det går an å predikere godt, uten å kunne forklare hvorfor noe skjedde. I tidligere studier har man imidlertid funnet en sammenheng mellom høyt kunnskapsnivå om internasjonal politikk og evne til å predikere spørsmål innenfor samme tema.

Prediksjonsevnen som måles her sier heller ikke noe om evnen til å identifisere eller forutsi hendelser som ingen andre kommer på å spørre om, men som likevel kan få store konsekvenser hvis de skulle skje (såkalte «sorte svaner»). Evnen til å stille de gode spørsmålene er derfor ikke den samme som evnen til å forutsi dem.


Praktisk informasjon

Hvordan behandles personopplysningene mine?

Det innhentes ingen sensitive (særlige kategorier) opplysninger i forbindelse med dette prosjektet. All deltagelse er basert på samtykke fra hver enkelt person. Alle opplysningene behandles konfidensielt. Prosjektet er meldt inn til FFIs personvernombud (godkjent av Datatilsynet) som kontrollerer at personopplysninger blir behandlet i tråd med regelverket. I tillegg er det gjort flere valg for å sikre at du kan gi oppgi dine prediksjoner og svar på spørsmål av betydning for norsk sikkerhet på en trygg måte.

For en detaljert beskrivelse av prosjektets behandling av personopplysninger, se turneringens personvernerklæring.

Jeg har endret epostadresse. Hvordan får jeg oppdatert den?

Hvis du ønsker å endre epostadressen din, send en mail til prediksjonsturnering@ffi.no, så vil vi oppdatere den for deg.

Jeg har registrert meg, men har ikke fått tilsendt spørsmål

Etter at du har registrert deg vil du først motta en epost i begynnelsen av den påfølgende måneden. Det vil si at hvis du registrerte deg 10. januar vil du få første spørsmålsrunde tilsendt 1. februar. Deltagerlistene oppdateres dagen før en ny runde blir sendt ut.

Hvis du har registrert deg og likevel ikke får tilsendt spørsmål i begynnelsen av måneden, kan det skyldes at feil epostadresse er registrert. Ta i så fall kontakt på prediksjonsturnering@ffi.no, så kan vi endre adressen for deg.

Hvordan melder jeg meg av turneringen?

For å melde deg av turneringen, trykk på her for å sende en ferdig utfylt e-post til prediksjonsturnering@ffi.no. Du vil da ikke lenger få tilsendt nye spørsmålsrunder eller resultater.

Hvis e-postadressen du sender avmeldingen fra ikke er den samme som du er registrert med i turneringen på, vennligst oppgi e-postadressen som skal meldes av.


FFIs prediksjonsturnering arrangeres av Forsvarets forskningsinstitutt (FFI).

© 2026 Forsvarets forskningsinstitutt (FFI). Personvernerklæring.

Denne siden bruker informasjonskapsler

På prediksjonsturnering.ffi.no bruker vi informasjonskapsler (cookies) som er nødvendige for å drifte og sikre nettstedet. 

For mer informasjon, se Personvernerklæringen.

Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å lagre preferanser som ikke er etterspurt av abonnenten eller brukeren.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. Lagring av data eller tilgang brukes utelukkende til anonyme statistiske formål. Uten en stevning, frivillig samtykke fra din internettleverandør eller en tredjepart, kan informasjon som er lagret eller hentet for dette formålet alene vanligvis ikke brukes til å identifisere deg.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Les mer
  • {title}
  • {title}
  • {title}